Sema Gösterisi

Eski şehrin kalbindeki ünlü tren istasyonunda, dervişin duasına tanık olmaya ve UNESCO'nun somut olmayan mirasında İstanbul'un manevi yüzünü keşfetmeye davetlisiniz.

€23.00

Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretlerinin yolunda gidenlerin duaları, İstanbul'un en güzel tarihi mekanlarından biri olan İsmail Dede Efendi evinde yükselmeye devam ediyor.

Bütün misafirlerimizi bu özel etkinliğe bekliyoruz.

 

Tasavvuf Semazen Töreninin Önemli Noktaları:

  • Sultanların gözdesi, büyük yetenek İsmail Dede Efnedi'nin evinde bu mistik yolculuğa katılın
  • Eski şehrin kalbinde Sufi Dervişlerin ritüeline tanık olurken manevi İstanbul'u hissedin
  • Konyalı ortaçağ şairi Rumi'nin takipçilerinin asırlık bir geleneği olan Mevlevi Tarikatı hakkında bilgi edinin.

Semazen Töreninde ne görülmeli?

Bu eşsiz bir ortamda özel bir törendir. Yani İstanbul'un ve Türk insanının manevi karakterini ortaya çıkarmak için harika bir etkinlik sizi bekliyor. Bu, her şeyden önce şiirsel bir deneyimdir. “Sema” orijinal isminin iki anlamı vardır: gökler ve işitme. Dervişler, evreni, yaratılışını ve hareketini hissetmek için dönerken ellerini kaldırıyorlar. Aşk dolu vecd halinde bir insan olarak olgunluğa ulaşmanın yolu budur. 

Törende icra ile ilgili olarak klasik tasavvuf müziği esastır. Sahneyi ayarlar ve ayin başlamadan önce duygusal yoğunluğu hissetmenizi sağlar. Sonra semazenler öne çıkarlar ve beden ile ruh arasındaki perdeyi kaldırırlar.

Hiçbir zaman ana akım olarak görülmese de Mevleviliğin mistik ritüeli şehirde tarihin önemli bir parçası olmuştur. Çünkü toplumun okur-yazar kesimleri ve kültürlü kesimleri, tasavvufî yaşamdaki yaklaşıma hayrandı. Hatta bazı padişahlar Mevlevilik ve âdetlerini tercih etmişlerdir. Sema töreni, insan varlığının aşkın bir düzeye ulaştığı bir Sufi Derviş'in alçakgönüllülüğünün açık bir şeklidir.

Doğu Ekspresi Tren İstasyonu Hakkında

Sirkeci Tren İstasyonu, büyük Avrupa başkentleri ile İstanbul arasındaki efsanevi demiryolu hattı Orient Express'in son ve ilk durağı olmasıyla dünyaca ünlüdür. İstanbul, doğuya açılan kapıları temsil ediyordu ya da daha süslü bir ifadeyle “Şark”. Romancılar ve hikaye anlatıcıları, Agatha Christie gibi bu fenomeni sevdiler. Sonuç olarak, bu istasyon hala batının ötesindeki yerel kültürün kapılarını açıyor. Orient Express'ten bahsetmişken, İstanbul'un geleneksel yemeklerinden bazılarını tatmak isterseniz, yandaki aynı adı taşıyan tarihi restoranın menüsüne göz atabilirsiniz.

Sufi Mevlevi tarikatının tarihi

Mevlevi Tarikatı, Konya şehrinde yaşayan mistik şair Mevlana Celaleddin Rumi'nin takipçileri tarafından bulunmuştur. Aslında Mevlana 1207'de doğdu ve ailesi, batıya doğru büyük bir itiş yaratan Cengiz Han'ın egemenliği altındaki Moğol genişlemesi nedeniyle Orta Asya'dan günümüz Türkiye'sine göç etti. Babası bugün Afganistan'ın Belh şehrinde İslam âlimiydi. 

Orta Anadolu'ya (Türkiye coğrafyasının çoğunluğunu içeren yarımada) yerleşinceye kadar, Semerkant gibi şehirlerden İran'a kadar diğer etkili isimlerle güçlü bağlantılar kurdular. 1230'larda babası vefat edince bir cemaatin başına geçmişti. Mevlana, en üst düzeyde bir öğretmen ve filozoftu. İlerleyen yaşlarında en önemli eserlerini “Mesnevi” başlığı altında topladı. Şiirsel anlatıma en uygun dil olan Farsça yazıyordu. Onun 1273 yılında vefatından sonra talebeleri ve müritleri de onun mektuplarının büyük bir kısmını topladılar.

Kısacası, çok sofistike dünya görüşü ve şiirsel kalitesi, aslında Çin'den Akdeniz kıyılarına kadar kültürleri kaynaştıran büyük bir kargaşanın ürünüydü. Onun ana mesajı her zaman sevgi, hoşgörülü ve açık olmakla ilgiliydi. En ünlü dizelerinin gösterdiği gibi:

 "Gel,gel,ne olursan ol yine gel,

  ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel.

 Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir.

yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel."

 

 Semazenler ve Mevlevilik Tarikatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul Eski Şehir de Günlük Semazenleri Nereden İzleyebilirim?

Yüksek sezonda her gün Sirkeci Garı'nda semazenler sema gösterisi yapar. Programlarını buradan (#bu sayfanın linki) kontrol edebilir ve dilerseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz!

Dönen Derviş ne anlama gelmektedir?

Tasavvuf/Mevlevi tarikatının takipçileri ve 13. yüzyıl Anadolu'sunun ikonik kurucusu Rumi Şair tarafından uygulanan mistik ritüelin icracıları olan Semazenlere Türkçe'de yerel olarak Semazen denir. Mevlevi, Sufi, Semazen ve Derviş gibi terimlerin daha detaylı tanımlarını burada bulabilirsiniz (#bu sayfanın linki)

Location

Yorumlar

Ahmad (France) - 11 Mar 2022

we loved it

Mira (Spain) - 02 Jan 2022

venue, instrumental music, ceremony all transcendental

Leandra (Canada) - 15 Dec 2021

the location, the house and the ceremony all together left a huge impression on us. glad we did it.

Değerlendirme Yazın

Fotoğrafınızı Seçin
Fotoğraf Seçmediniz
İncelemenize bir fotoğraf eklemek isterseniz seçebilirsiniz.
Kişi Sayısı ve Rezervasyon Tarihi Seçimi
Tutar: 23.00

Yükseltmeler

Order Summary

Total: €

Go to Cart Continue Shopping